« Menjava službe – priložnost za rast? | Kreativno mišljenje, ustvarjalnost... » |
Ustvarjalnost . Umetnost, spretnost ali veščina?
Če iščete nove ideje, se zavedajte da slednje potrebujejo čas in prostost. Pri iskanju novih rešitev se je dobro zavedati, da ni zagotovila, da se bo nova ideja pojavila takoj. Še posebej, če je v trenutku, ko se pojavlja problem, prisoten še stres. Za nove ideje je nujno potrebno stanje sproščenosti. Kreativnost je proizvod duševne prostosti, ko lahko misli svobodno tečejo, pri tem pa se v možganih dogaja proces pregledovanja milijard in milijard shranjenih informacij ter njihovo povezovanje v nove oblike. Pomembno je, da v trenutku, ko z iskanjem rešitve zaidemo v slepo ulico, delo prekinemo in svojim čutom ponudimo sprostitev ali neko povsem drugo opravilo. To je točka, ko se v možganih ustvari zanka in jo lahko slednji razrešijo šele, ko prekinemo zavestni miselni napor. Številna japonska podjetja se zavedajo tega dejavnika in snovalcem idej v njihovih pisarnah pri oknu postavijo udoben stol, da se v trenutku snovanja idej lahko umaknejo ter medtem, ko s pogledom krožijo po okolici, začasno odklopijo. Ta odklop je v bistvu investicija v ustvarjalnost.
Pogled desno in navzgor poveča ustvarjalnost
Vsak, ki se udeleži katerega od standardnih NLP izobraževanj, spozna vlogo in pomen očesnih gibov. Od tega, kam gledamo medtem, ko smo v fazi kreiranja, zavisi, kako hitro se bo ideja pojavila.Ker je za večino ljudi, desna možganska polovica prostor, kjer se nahajajo kreativnost, domišljija, intuicija, je že samo to, da gledamo desno navzgor eden od pripomočkov, za hitrejše odkrivanje novih možnosti. Še bolje je, če imamo desno in nekoliko nad sabo kakšno prijetno sliko, na katero sproščeno pogledamo, ko nam zmanjka idej. Medtem, ko z očmi sproščeno uživamo ob detajlih na sliki, se v možganih zgodi proces hitrega obdelovanja zanke. Poskusite in se prepričajte kako lahko že samo ta majhna sprememba poveča vašo ustvarjalnost.
Kreativni model Walta Disneya
Ena od kreativnih metod v NLP-ju, se imenuje po Waltu Disneyu, nastala pa je z modeliranjem, ki ga je opravil Robert Dilts. Dilts je proučil način, kako je ta izjemni vizionar oblikoval like kot so Miki miška, racman Jaka ter še mnogo drugih in na kakšen način se je loteval svojih izjemnih projektov. Ugotovljeno, dokazano in preizkušeno je bilo, da je Disney svoje ideje dobival ter nadalje obdelal v treh ločenih vlogah. Samega sebe si je predstavljal v vlogah sanjača, kritika ter realista.
Ko je bil v položaju sanjača je bilo vse možno. Vse ideje (tudi neumne) je enakopravno sprejel ter si jih zabeležil. Tukaj mu je bilo pomebno, da se je zgodil dotok raznoraznih idej ter rešitev, kjer je bila bistvena predvsem njihova količina. Ko je imel dovolj idej, oziroma je potekel čas namenjen tej vlogi, se je premaknil v vlogo kritika. V položaju kritika je v idejah, ki so nastale v fazi sanjača, odkrival slabosti ter pomanjkljivosti. Vse kar bi lahko bilo, ali šlo narobe, se jasno opredelil ter natančno kritično obdelal. Nazadnje je z odmaknjenega položaja ovrednotil uporabne ter možne rešitve. Seveda ob upoštevanju realnih možnosti, ki so nastale v položaju sanjača in pomanjkljivosti, ki so bile izražene v položaju kritika. V kolikor se je pojavil kakšen nov problem, je za slednjega ponovno iskal možne rešitve v položaju sanjača.
Pri tem pristopu je pomembno, da smo naekrat le v eni vlogi. Najbolje je, da za vsako vlogo v časovnem smislu opredelimo, kako dolgo bomo v njej. Učinek je najboljši, če vloge tudi prostorsko ločimo (različni stoli, različna mesta v prostoru, ločeni prostori…).
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–