« Vpliv asociacij na notranja stanja | Vodja v vodstveni vlogi proizvajalca » |
Vodja v vodstveni vlogi administratorja
V članku Idealni vodja ste lahko spoznali štiri vodstvene vloge, ki so pomembne za dobro delovanje podjetja. To so:
- Proizvajalec (angl. Producer, okrajšava – P).
- Administrator (angl. Administrator, okrajšava – A).
- Podjetnik (angl. Entrepreneur, okrajšava – E).
- Integrator (angl. Integrator, okrajšava – I).
Vloge, ki jih opisujem so podrobno opisane v knjigi Idealni menedžer (The Ideal Executive), katerih avtor je Ichak Kalderon Adizes.
Spoznajte bolj podrobno Administratorja.
Administratorji so strukturirane in previdne osebe, ki skrbijo, da se delovne naloge in procesi izvajajo po določenih, dogovorjenih ali predvidenih procedurah. Preden se česa lotijo, potrebujejo razumljiva in logična navodila, da vedo kako je potrebno to opraviti, da bo pravilno. Potrebujejo strukturo, pomemben jim je red, dobro se počutijo pri utečenih in rutiniranih opravilih. Zelo jih moti improviziranje, spontanost, dvoumnost in negotovost.
Zelo dobro se počutijo v sistemih, ki imajo utečeno in stabilno rutino, kjer je možno stvari načrtovati in predvideti. Utečenim pravilom zvesto sledijo in druge zelo radi opozorijo, če jih slučajno kršijo ali ne izvajajo na dogovorjen ali predviden način.
So previdni, kar povzroča počasnost. Pri odločanju pretehtajo vsako podrobnost, da so gotovi, da so ravnali pravilno. Zelo kritično se odzivajo na predloge po spremembah. Precej pričakovano je, da se bodo na ideje in zamisli o spremembah avtomatično odzvali z: »Ne!« Razlog je v tem, da utečene rutine predstavljajo stabilnost, spremembe pa povzročijo stres in skrbi.
Če ima vodja poleg vloge Administratorja (A) precej razvito tudi vlogo Integratorja (I), ima voditeljske sposobnosti. Koda pAeI je oznaka za vodjo, ki bi ga lahko imenovali Sodelovalni administrator, koda PAeI pa Učinkoviti administrator.
V kolikor vodja poseduje le veščine in kompetence za vlogo administratorja, za ostale vloge pa sploh ne, Ichak Adizes takšnega vodjo imenuje Birokrat, ki ga označuje koda -A–.
Izrazitega Birokrata ne skrbijo konkretni ali oprijemlji rezultati temveč se zaposli s tem, da morajo biti stvari narejene s pravimi postopki, pravili in praksami. Večino časa porabi za nadzor svojih podrejenih, če spoštujejo pravila in sledijo predpisanim postopkom. Če kakšen njegov podrejeni zaobide predvideno pravilo ali nalogo opravi na drugačen način, je to za Birokrata katastrofa. V tem primeru zna zelo dosledno kaznovati kršitelja in ignorira dejstvo, če je rezultat kljub vsemu dober. Dober rezultat pri uporabi bližnjice za Birokrata ni opravičilo. Prepričan je, da je to treba kaznovati sicer se bo to pričelo ponavljati, kar pa lahko v bodoče povzroči kaos, razne nepredvidene zaplete ter tveganja. Edini način za varnost, stabilnost in ustreznost kvalitete je po njegovem prepričanju, spoštovanje pravil.
Birokrat sovraži improvizacijo, spontanost in negotovost pri delu. Prepričan je, da so boljša manj dobra pravila, kot nikakršna. Najpomembnejša stvar, ki jo Birokrat pričakuje od podrejenih je, da upoštevajo ustrezne postopke pri vsem, kar počnejo.
Pravila mu predstavljajo jamstvo, da ekipa ne bo naredila katastrofalne napake, s čimer bodo obvarovani pred težavami. Če se podjetje znajde v težavah bodo vodje z izrazito vlogo birokrata bolj pozorni na to, da bodo v primeru, insolventnosti, prisilnih poravnav ali pri vodenju podjetja proti stečaju, vse naredili skladno s predpisi ter zakonodajo, in ne na to, kako najti nove poslovne priložnosti.
Birokrat po koncu delovnika mirne duše zapusti delovno mesto četudi ni dokončal dela in nalogo prenese na naslednji dan. Ker opravljanje vsakega dela vrednoti z natančnostjo in doslednostjo, so zanj vse naloge enako pomembne. To povzroča, da se z enako pozornostjo, kot zelo pomembnih nalog, loteva tudi opravil, ki ne prinašajo nobene resnične vrednosti niti podjetju niti strankam.
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–