« Znate voditi svojega šefa? | Prvi vtis » |
Vodenje in motiviranje
Znate motivirati delavce, ki jih vodite?
Jih motivirate z zastraševanjem in kaznovanjem ali s spodbudami?
V nadaljevanju je nekaj priporočil, s katerimi lahko na preprost način motivirate svoje delavce, da z veseljem opravljajo svoje delo in vas doživljajo kot kvalitetnega vodjo.
1. Z delavci ravnajte kot z odgovornimi odraslimi osebami. Zavedajte se, da je vsak človek na svoj način inteligenten in da zna prevzemati odgovornost ter ima razvite veščine, ki so pomembne za vaš team ali organizacijo. Zaupajte svojim delavcem, da so sposobni dobro opraviti svoje delo.
2. Naučite se delavcem ustvarjati občutek, da so del nečesa pomembnega in da pomagajo soustvarjati pomembne stvari za skupnost ter družbo. Če imajo ljudje občutek, da k vam zgolj hodijo na delo, je to premalo, da bi bili maksimalno usmerjeni v to, da kvalitetno opravijo delo in so nanj tudi ponosni.
3. Dajte vedeti nadarjenim ter razmišljujočim delavcem, da sprejemate njihove predloge, ideje ter zamisli. Raje nagrajujte dobre rezultate kot pa trdo delo. Izrazite delavcem zahvalo, če dodajo izjemen prispevek k uspehu teama ali organizacije. O izjemnem prispevku kakšnega delavca, v obliki pohvale, obvestite tudi svojega šefa. Najbolje pisno, kopijo pa pošljite delavcu, na katerega se pohvala nanaša. Ustvarite klub, v katerega se lahko uvrstijo tisti, ki dosegajo dobre ali odlične rezultate.
4. Bodite velikodušni ter razumevajoči do manjših spodrsljajev svojih delavcev. To vam bo omogočilo, da vas bodo jemali zelo resno, ko boste kritični v pomembnih situacijah. Kadar nastopi razlog, da izrazite konstruktivno kritiko, to tudi izrazite in jasno povejte kaj pričakujete. Novih delavcev ne grajajte dokler ne poznajo vaših standardov in pričakovanj.
5. Ravnajte z drugimi tako, kot želite, da drugi ravnajo z vami. Pri vsakem delavcu najdite vsaj eno stvar, ki jo lahko pohvalite. Ne vpletajte se v osebnostne konflikte vaših delavcev. Nikoli ne potegnite le z enim delavcem. Če naredite napako, jo priznajte in se zanjo opravičite. Za svoje napake ne krivite svojih delavcev. Nikoli si ne lastite zaslug za delo, ki so ga naredili vaši delavci.
6. Oblikujte jasna pravila s katerimi boste opredelili svoje standarde glede kvalitete dela in odnosov v teamu ter se jih nato dosledno držite. Brez izjem. Nedoslednost se maščuje tako, da delavci pravila podcenjujejo ali jih izigravajo. Poskrbite, da imate med zaposlenimi najmanj eno osebo, ki vam je pripravljena povedati resnico o tem, kaj se dogaja v teamu. S podrejenimi, ki imajo vpliv na svoje sodelavce (neformalni vodje) imejte kvaliteten odnos. Ko uvajate kakšne spremembe, delavce o tem obvestite vnaprej ter jih s tem pripravite, da jih bodo pričeli praktično izvajati.
—————————————————–
Priporočite stran tudi drugim.
P.S. VREDNO VAŠE POZORNOSTI: Skoraj vse vsebine iz tega bloga, seveda lepo urejene v celovit in tekoči tekst, ter še mnogo ostalega, sem zapisal v knjigi z naslovom POSTANI NAJBOLJŠI VODJA. Opis knjige je TUKAJ.
Vprašanja in mnenja sprejemam preko OBRAZCA za e-pošto. Če želite odgovor dodajte vaš e-naslov.
Ponudba poslovnih treningov: http://www.vodja.si
Osebni in poslovni coaching: http://www.nlp-coach.si
Zagotovite si takojšnje obveščanje o novih pripevkih na blogu vodja.net. Prijavite se TUKAJ
Kontakt: Marjan Račnik GSM 051 362 153 ali marjan@vodja.net