« Oblikovanje in razvoj tima - Team Building and Development | 10 nasvetov za delegiranje - II. del » |
Iskanje novih sodelavcev - zaposlovanje
Nekateri vodje, se včasih ob pomoči kadrovske službe, ukvarjajo tudi z izbiranjem ustreznega kadra za njihov oddelek ali tim. Se to kdaj zgodi tudi vam? Kako ste zadovoljni s tem? Dobivate optimalen kader? So novo zaposleni zadovoljni z delom pri vas?
Poleg metod in modelov iz nevrolingvističnega programiranja se pri izbiri kadra lahko poslužite tudi MBTI tipologije (kliknite za ogled), s katero se opredelijo želene lastnosti kandidatov. Po tej metodologiji se ljudje delimo v štiri osnovne skupine in 16 podskupin. Vse skupine so OK. So pa osebnostne lastnosti vsake skupine še posebej primerne za različna delovna mesta.
Osebnostne lastnosti so tisti vedenjski vzorci, ki smo si jih izoblikovali od otroštva naprej. In vsi ti vzorci so v nekaterih kontekstih zaželeni, v drugih pa ne. Ljudje smo najbolj srečni, če lahko svoje najbolj razvite lastnosti uporabimo tudi pri delu. S tem smo zadovoljni vsi. Delodajalec, ker dobi optimalen kader, zaposleni pa, ker dela nekaj, kar je v skladu z njegovimi najljubšimi vedenjskimi in osebnostnimi vzorci.
Izobrazba je seveda pri vsakem delovnem mestu osnova. Do tukaj so si vsi kandidati na nek način enakovredni. Je pa na vsakem delovnem mestu možno opredeliti, kaj so še druge želene ali celo potrebne lastnosti. In pri kadrovanju je pomembno, že v fazi razpisa za neko delovno mesto opredeliti, tudi ostale lastnosti. Npr. za bančnega uslužbenca za delo na okencu so optimalne lastnosti:
- sposobnost komuniciranja z ljudmi – ekstrovertiranost;
- sprejemanje informacij na razumskem nivoju;
- vrednotenje informacij na logičnem nivoju;
- strukturiranost in ciljna usmerjenost.
In kako lahko na razgovorih za službo pri kandidatih to prepoznate? Preprosto. Pripravite si primerna vprašanja. Dobro se pripravite. Pridite si na jasno, kakšne lastnosti iščete, nato pa si pripravite vprašanja, ki se nanašajo na njihovo preteklo delo, hobije, zasebno življenje… Ogromno njihovih lastnosti lahko spoznate na ta način.
Pri pogovoru s kandidatom pojdite v globino, kamor ne sežejo življenjepisi, obrazci za prijavo in formalna potrdila. Če pogovor ni dobro pripravljen, je dokazano, da se kadroviki glede kandidatov odločajo na podlagi površinskih znakov, oziroma subjektivnega vtisa. Navadno že po prvih petih minutah pogovora.
Pomembno je tudi, kako pogovor vodite. Vzemite si na začetku vsaj nekaj minut časa za sproščen, neformalni, uvodni pogovor, da se kandidat sprostiti. Ko pričnete z intervjujem, vi vodite pogovor. Vedite, pogovor vodi tisti, ki sprašuje. Sprašujte čim bolj sproščeno in vprašanja navezujte eno na drugo. Naj bodo tekoča in naj delujejo čimbolj spontano. Poskrbite, da bo večino časa govoril kandidat.
Pozorni bodite, če se kandidat izogiba odgovorom na kakšna vprašanja. Pri resnično pomembnih vprašanjih si kaj od njihovih odgovorov tudi zabeležite, saj boste kasneje pri primerjanju vseh kandidatov lahko odkrili med njimi razlike. Če je le mogoče odgovore kandidatov tudi točkujte, saj vam bo to olajšalo kasnejšo primerjavo med kandidati.
Zavedajte se, da je izbirni intervju dvosmerni proces. Ne izbirate le vi kandidatov, tudi kandidati izbirajo organizacijo. Čeprav so kandidati objektivno v manj ugodnem položaju kot delodajalci, najboljši zaposlitev iščejo na več mestih in dokaj jasno vedo, kaj hočejo. Če pa je kandidat še v skupini deficitarnih poklicev, se tega verjetno zelo dobro zaveda.
Izbirni postopek je lahko precej zamuden. A je nuja, če želimo dobiti ustrezne sodelavce. Bistveno je, da čim bolj jasno opredelimo nujne in nezaželene lastnosti, ki jih pri kandidatih definitivno moramo preveriti. Tiste najboljše lastnosti pa, odvisno od časa in možnosti, iščemo včasih bolj, spet drugič manj. Bolj kot je neko delovno mesto v organizaciji ključno več časa in energije temu namenite.
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–