« Šala: Pravi pogled | Zgodbica - Medved in njegov seznam » |
Razvoj dobrega vodje
V mnogo podjetjih in organizacijah je razvijanje vodstvenih veščin podcenjena aktivnost. Vodja se ne postane čez noč. Razvoj vodstvenih veščin je kompleksna stvar. Tudi izkušnje, na katere se sklicujejo nekateri vodje, nimajo takšne vrednosti, kot si slednji morda mislijo. Izkušnje na strokovnem področju so nekaj drugega kot izkušnje na področju vodenja ljudi.
Kdor je vodja že 10 let in medtem ni šel na kakšno izobraževanje za vodje, ne bere knjig in strokovne literature s področja psihologije vodenja, ne dela na sebi, ima dejansko samo pol leta izkušenj na področju vodstvenih veščin, ki jih je že 20 krat ponovil.
Če ste vodja, poskrbite, da ne boste eden takšnih tudi vi. S konstantnim usposabljanjem, ena do dve knjigi mesečno, branje literature, druženje z drugimi uspešnimi vodji, 2 – 4 krat letno udeležba na treningih, seminarjih in delavnicah, povzroča opazne premike.
Kdor resnično želi postali dober vodja, si naj z vsakodnevnimi malimi dejanji prizadeva izboljševati samega sebe. Od branja literature, poslušanja drugih uspešnih ljudi, razmišljanja o tem, pisanja na to temo…najpomembnejše je seveda praktično delo z ljudmi. Pri delu z ljudmi vodja doživlja največje preizkušnje in izkušnje. Ni nadomestila za osebna izkustva. Še posebej je velik izziv, presegati stare vedenjske vzorce in uvajati nove.
S takšnim pristopom in vedenjem je potrebno nekje 2-4 leta da postane vodja dokaj dober. To pomeni, da se ta vodja od povprečnih že razlikuje. Večinoma gre za to, da zna upravljati s sabo in zna s svojimi podrejenimi komunicirati na spoštljiv način. Razume tudi osnove timskega dela. Nekje v preteklosti, ko sem pisal o stopnjah v razvoju vodje, je takšen vodja na stopnji 2. Avtoriteta takšnega vodje je posledica njegovega spoštljivega in pravičnega odnosa do sodelavcev.
Da bi vodja resnično razumel vodenje, potrebuje še 2 – 4 leta učenja v različnih kontekstih. V tej fazi svoje komunikacijske veščine še dodatno utrjuje in naredi na področju timskega dela bistvene korake naprej. Vrhunec razumevanja je nezavedno in hitro povezovanje vseh pridobljenih pristopov in veščin, ki jih je osvojil v preteklosti ter vključevanje novih učinkovitih modelov, ki se jih je naučil na novo.
Od tukaj dalje ima vodja še vedno možnost napredovat do mojstrske stopnje vodenja, kjer postane izjemen komunikator, timski človek in motivator. Na tej stopnji je s svojim vodstvenim slogom vzornik za druge vodje.
Za razvoj vodje od stopnje, ko je bil povsem povprečen, do stopnje mojstrskega vodenja, je potrebnih vsaj osem let. In to osem let konstantnega dela na področju razvijanja celostnih vodstvenih veščin.
V realnem življenju instantno in hitro ustvarjanje dobrih vodij ni mogoče. Vse spremembe se dogajajo skozi določen čas. Za usposabljanje vodij ni bistvena le vsebina, pomemben je tudi čas za procesiranje ter praktično preizkušanje novih veščin v praksi. Razvijanje vodstvenih veščin je predvsem stvar navade, ko vodja skozi čas nenehno gradi in izgrajuje svojo osebnost, organizacijske spretnosti, komunikacijske spretnosti in veščine timskega dela.
Nekateri naročniki, ki se z njimi dogovarjam za organizacijo vodstvenih ali komunikacijskih treningov, včasih pričakujejo, da bomo z enodnevno delavnico ustvarili čudežno spremembo. Bilo bi zelo lepo, če bi to bilo možno. Enodnevna delavnica je ravno dovolj, da se ljudi vzpodbudi k temu, da pričnejo razmišljati o svojem načinu komunikacije ter o svojih navadah in vzorcih vedenja na področju vodenja. Po mojih izkušnjah se opazne spremembe zgodijo šele, ko gredo ljudje skozi minimalno tri enodnevne delavnice, oziroma ko je za njimi 24 pedagoških ur aktivnih delavnic. Slednje so lahko zaporedoma skupaj ali razporejene na obdobje dveh do treh mesecev.
Vsaka sprememba oziroma preobrazba je podobna dvigovanju uteži. Potrebno je STALNO, konstantno obiskovanje fitnesa, dvigovanje uteži, da se pokažejo rezultati. In če človek odneha praktično vaditi, mišice počasi izginevajo. Tako je tudi pri uporabi novih vzorcev vedenja, komunikacije, vodenja… V realnosti ne obstaja “1x obisk fitnesa in si celo življenje mister muscolo". Ni šans. Odličnost na katerem koli področju je stvar odločitve in nenehno delo, da to odličnost nadgrajujemo.
Ljudje marsikdaj precenimo kaj bomo naredili v enem letu in podcenimo kaj lahko dosežemo v desetih. Za odličnost na področju vodenja si postavite vsaj petletni časovni okvir in nato pričnite malo po malo izboljševat svoje veščine. V petih letih se bo zgodila izjemna razlika. Vi sami je zaradi pogostih majhnih korakov morda niti ne boste opazili. Jo bodo pa drugi. Ni pomembno. Važno je, da se pomaknete naprej. Zaslužite si to.
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–