Kategorija: Poučne zgodbice
Psiho test
oktober 22nd, 2015Avtor tega testa je britanski psiholog Pip Wilson. Preizkus je bil zasnovan za šolske otroke z namenom preverjanja, kako dobro se znajdejo v prvih treh letih šole. Kasneje se je izkazalo, da je test zelo uporaben tudi za odrasle.
Preskus vam pomaga razumeti, kakšno je vaše čustveno stanje in do neke mere pokaže, kako gledate na lasten položaj v družbi.
Če pogledate pozorno, vsakega od teh možicljev na drevesu ali pod njim, boste opazili v kakšnem razpoloženju so in v kakšnem odnosu so z okoljem.
Za začetek se odločite kateri možicelj vam je všeč in izraža nekaj, s čimer se lahko poistovetite. Pri izbiri sledite občutku.
Ko boste izbrali možiclja, v nadaljevanju najdite njegovo številko ter preberite razlago.
Možiclji 1, 3, 6 in 7, predstavljajo osebe, ki so motivirane in se ne bojijo nobene ovire v življenju.
Možiclji 2,11,12,18 in 19, predstavljajo osebe, ki so komunikativne in so pripravljene nuditi podporo svojim bližnjim ter prijateljem.
Možicelj 4, predstavlja osebe, ki imajo stabilno življenjsko pozicijo in ki želijo doseči uspeh, vendar ne za vsako ceno temveč znotraj obvladljivih težav ter izzivov.
Možicelj 5 predstavlja osebe, ki so nenehno utrujeni, šibki, in brez močne življenjske sile.
Možicelj s številko 9 predstavlja veselo osebo, ki se rada zabava.
Možicelj 13 ali 21 predstavlja zadržano osebo, ki se ukvarja s skrbmi in nima posebnega veselja za pogosto komunikacijo z ljudmi.
Možicelj 8 predstavlja osebe, ki se rade umaknejo vase, razmišljajo o sebi in živijo v svojem notranjem svetu.
Možicelj 10 ali 15 predstavlja, da ste v optimalnem stanju in da se zmorete sprotno prilagajati življenjskemu toku ter izzivom.
Možicelj 14 predstavlja osebe, ki doživljajo čustveni pretres in notranjo krizo.
Možiclja 20 običajno izberejo ljudi z visoko samozavestjo, ki so naravni vodje, ki želijo biti opaženi ter slišani in želijo, da drugi upoštevajo njihovo mnenje.
Možicelj 16 predstavlja osebe, ki so pripravljene pomagati in podpirati druge.
Možicelj 17 predstavlja osebe, ki so nagnjene k temu, da jim drugi namenjajo pozornost.
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–
Problem in rešitev - žejna vrana
februar 25th, 2015Nad neobljudeno pokrajino je letela vrana, ki je postajala vse bolj in bolj žejna. Med letom je oprezala, če je kje kašen izvir, potoček ali pa vsaj stoječa vodja v kakšni kotanji, da si vsaj malce obnovi moči. Zaradi žeje je vse bolj krepko čutila šibkost. Upanje, da si bo z nujno potrebno vodo obnovila moči, je bilo vse manjše.
Nenadoma je v travi ob poti, ki je vodila čez pokrajino, ugledala glinen vrč. Urno se je usmerila navzdol in pristala ob njem. Skozi ozko odprtino na vrhu je pokukala vanj in navdušeno ugotovila, da je na dnu vrča več kot dovolj vode, da se odžeja. A glej ga zlomka, odprtina na vrhu vrča je bila premajhna, da vi vanj lahko vtaknila glavo ter tako dosegla dno. Ko je poskušala vrč nagniti na stran, ji to ni uspelo, ker je bil vrč pretežak.
Nekajkrat je zaokrožila okoli vrča in razmišljala, kaj lahko še stori. Vedela je, da rešitev mora obstajati, saj je pred nekaj dnevi naključno in na skrivaj prisostvovala predavanju NLP trenerja, ki je skupini NLP Praktikov predstavljal osnove nevrolingvističnega programiranja in je govoril o raznih problemskih situacijah.
V bližini stavbe, v kateri je potekalo predavanje, je gozdiček. Ko je bila na veji enega od dreves v bližini učilnice, je lahko ujela nekaj zelo pomembnih stavkov, ki so pritegnili njeno pozornost. Da je bolje slišala, se je kasneje prikradla celo bliže okna, na enega od stebričkov, od koder je nato še cele tri ure spremljala dogajanje v učilnici. NLP trener je v tem času udeležencem treninga predstavljal NLP aksiome ter okvirje razmišljanja, kar spada na področje mentalnega treninga.
Ko je sedaj stala pred vrčem, v katerem je bila tako želena voda, se je vprašala, ali lahko uporabi kakšno spoznanje s tega predavanja, da bo prišla do vode. Kmalu si je odgovorila: »Seveda mi bo uspelo. NLP trener je govoril, da so vsi viri in sposobnosti, da uspešno rešujemo izzive ali probleme, že v nas. Le priklicati si jih moramo s pravim načinom razmišljanja ter delovanjem.«
Zadovoljna nad tem spoznanjem je vrana zaplahutala s perutmi in dvakrat zakrakala. Spomnila se je še enega aksioma, ki ga lahko sedaj upošteva: »Za vsak problem obstaja rešitev. Ko se čustveno in miselno naravnam na to, kaj točno želim doseči, se bodo v mojih možganih pričele kreirati ideje za rešitev.«
»Odlično mi gre«, si je dejala vrana. Čeprav še ni vedela, kako bo prišla do vode, se je počutila zelo samozavestno in odločno, da bo našla rešitev. S tem je upoštevalo še eno od vodil NLP-ja, da lahko s pozitivno telesno držo in pozitivnim čustvovanjem vplivamo na pozitivno miselno naravnanost, s tem pa lažje kreiramo rešitve v problemskih situacijah. Zadovoljno je vdihnila in usmerila pogled v zrak ter se pričela spraševati:
»Kaj točno je moj namen?« Odgovorila si je: »Da pride voda v doseg mojega kljuna, da jo bom lahko pila.«
»Kaj mi preprečuje, da ne pridem do vode?« Odgovorila si je: »Najprej je to obseg odprtine, ki je premajhen, kot drugo pa je voda tako globoko v vrču, da je s kljunom ne dosežem.«
»Ali obstaja kakšna možnost, da se poveča odprtina ali da lahko na kakšen drug način pridem do vode, ki je na dnu?« Odgovorila si je: »Povečevanje odprtine ne bo uspelo, kajti vrč je preveč trd za kljuvanje, do vode pa skozi to majhno odprtino tudi nikamor ne morem.«
»Če jaz ne morem do vode, kaj se mora zgoditi, da bi voda na nek način prišla v doseg mojega kljuna?« Po kratkem razmisleku je dejala: »Trenutno ŠE ne vem.« V tem stavku je vrana povsem zavestno dodala besedo ŠE, ker se je spomnila, da je to pripomoček, s katerim svoj mentalni proces puščamo aktivnega, da še naprej kreira rešitve. Če bi tukaj uporabila trditev: »Tega ne vem«, bi ustvarjani del možganov prenehal delovati, ker bi to bil ukaz, da naj neha, ker rešitve ni na voljo.
Nadaljevala je z razmišljanjem: »Ali obstaja v moji zgodovini izkušenj karkoli, kar ima podoben koncept ali je asociativno povezano s tem problemom. Ali sem kaj podobnega že kaj videla, o tem kaj slišala ali kaj podobnega doživela?«
Nekajkrat je globoko vdihnila in se povezala s svojimi občutki. Če bi kdo vrano v tem trenutku opazoval, bi predpostavljal, da je vrana zadremala, v resnici pa je vstopila v stanje rahle zamaknjenosti ali trans stanje, ki omogoča da se lažje poveže s svojo ustvarjalnostjo.
Po nekaj trenutkih trans stanja, se ji je v notranji predstavi prikazala slika, na kateri je videla osla, ki je padel na dno posušenega vodnjaka. »Da, to je to!«, je navdušeno zakrakala.
Takoj se je spomnila celotne zgodbe o starem oslu, ki je padel na dno presušenega starega vodnjaka. Ker lastnik ni vedel, kako ga naj reši iz njega, vodnjak je bil star in nevaren, se je odločil, da bo oslu skrajšal muke in bo nanj kar nasul zemljo.
Ko je zemlja počasi pričela padati v vodnjak, je oslu najprej to bilo neprijetno, čez čas pa je ugotovil, če se ves čas prestopa sem ter tja s tem ostaja na vrhu nasute zemlje. Več zemlje, ko je bilo v vodnjaku, bolj je osel bil bliže zemljine površine. Nasuta zemlja je namreč povzročila, da se je dno vodnjaka bolj in bolj približevalo površini zemlje.
V naslednjih trenutkih je vrana v okolici vrča že nabirala kamenčke in jih metala v vrč, čez čas pa že okušala prve kapljice osvežujoče vode.
Ko se je odžejala se je spomnila še enega od načel NLP-ja, da ni dovolj imeti cilj ter opaziti priložnost, temveč je potrebno tudi delovati.
Želite spoznati NLP?
Prijavite se na brezplačno informativno predstavitev. Pišite na marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153.
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–
Mrtvi konj - prispodoba za podjetje, ki ima težave
januar 5th, 2015Če ugotovite, da je vaše podjetje v zelo, zelo, zelo resnih težavah ste na istem kot kavboj, ki mu je pod nogami izdihnil konj. Kavboj, ki želi doseči svoj cilj, bo tega konja razjahal in našel novega konja.
V nekaterih podjetjih pa lastniki in vodstvo, »mrtvega konja«, obravnavajo na naslednje načine:
• Kupijo močnejši bič.
• Menjajo jezdeca.
• Izvolijo odbor, ki naj preuči, zaradi česa je konj mrtev.
• Imenujejo odbor, ki ima nalogo, da oživi mrtvega konja.
• Prepričujejo javnost in zaposlene, da konj še ni povsem mrtev.
• Iščejo strokovnjake, ki znajo oživljati mrtve konje.
• Trdijo: »Noben konj ni dovolj mrtev, da mi z njim ne bi mogli sodelovati na tekmi«
• Od države terjajo dodatna sredstva, da bi povečali zmogljivost mrtvega konja.
• Kupujejo sredstva in pripomočke, s katerimi mrtvi konji bolje tečejo
• Naredijo študijo, v kateri dokažejo, da je bolje, hitreje in ceneje, če jahate mrtvega konja
• Za neuspeh okrivijo kmeta in kmetijo, na kateri se je konj rodil.
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–