Kategorija: 3. Nevrolingvistično programiranje (NLP)
NLP je nastal...
avgust 12th, 2015Leto 1973 - nastanek NLP-ja
Nevrolingvistično programiranje (NLP) danes, dobrih 40 let kasneje, kar je ta veda nastala, uporabljajo velike korporacije, majhni podjetniki, študentje, športniki, politiki, poslovni trenerji in coachi, posamezniki, ki želijo uspeti…
Opomba: Če iščete informacijo o izvajalcih NLP treningov, preberite opis za naš aktualni trening NLP Praktik
Kakšno korist lahko imate od NLP-ja?
S pomočjo NLP-ja se naučite pri delu z ljudmi, uporabljati etične, učinkovite in prijazne pristope za motiviranje, izobraževanje, vplivanje, uvajanje sprememb, načrtovanje, postavljanje in doseganje ciljev… S pomočjo te vede se tudi zelo hitro učite in uvajate želene spremembe v svoje življenje.
NLP je nastal z združevanjem različnih disciplin, ved ter področij. NLP je na nek način nastal naključno, ko sta Richard Bandler, študent psihologije, matematike in informatike ter John Grinder, profesor lingvistike, leta 1972 in 1973 proučevala uspešnost dveh terapevtskih metod, gestalt terapijo Fritza Perlsa in družinsko terapijo Virginie Satir. Ko se je izoblikovala prva izhodiščna podoba NLP-ja, so k tem spoznanjem kasneje bile dodane še ostale discipline.
Kaj vse je danes vključeno v NLP?
Za nastanek NLP-ja so bile uporabljene različne metode ter spoznanja iz naslednjih področij:
PSIHOLOGIJA,
+ PSIHOTERAPIJA,
+ MATEMATIKA,
+ INFORMATIKA,
+ LINGVISTIKA (JEZIKOSLOVJE IN GOVOR),
+ OSTALE SODOBNE ZNANOSTI.
———————————————-
= NLP
NLP je kot kovček z različnimi orodji za komunikacijo, vodenje, osebno učinkovitost.
V nadaljevanju je na kratko opisano, kaj vse danes sestavlja NLP.
PSIHOLOGIJA&PSIHOTERAPIJA
Fritz Perls
Iz geštalt terapije, ki jo je zasnoval psihoterapevt Fritz Perls, se v NLP-ju uporablja naslednje pristope. Zelo pomemben element NLP-ja je Perlsova tehnika z nazivom “menjava zaznavnih položajev", ko na stvari pogledamo iz različnih zaznavnih položajev. S tem se ustvari nova osebna izkušnja. Pri doživljanju odnosov z drugimi sta pomemben dejavnik tudi samoodgovornost ter svobodna izbira, kar praktično pomeni, da nikoli ne gre za to, da nas npr. drugi prizadenejo temveč gre za lastno odgovornost kako se bomo ob neki situaciji počutili in za lastno izbiro, kako si bomo to interpretirali ter se na to odzivali. Tudi naše lastno vedenje je vedno naša osebna izbira, si pa v njem vedno zadovoljujemo zavedne in nezavedne osebne motive, potrebe in vrednote. Z osveščanjem vrednot, motivov in potreb postaja posameznik vse bolj avtentičen ter skladen. Perls je uporabljal tudi način spraševanja, ki ga danes v NLP izrazoslovju imenujemo metamodel jezika.
Virginia Satir
S področja družinske terapije, kjer je izjemne metode in pristope razvila družinska terapevtka Virginia Satir, so v NLP bila vključena njena spoznanja, kako delujejo sistemi, predvsem kako deluje družina. Zaradi podobnih principov so ta spoznanja uporabna tudi za razumevanje ostalih sistemov, npr. za odnose in razmerja med zaposlenimi v podjetju. Tako kot Perls je tudi gospa Satir pri komunikaciji s klienti uporabljala pristop preverjanja njihove realnosti ter resnice z nizom vprašanj za razjasnitev, o čem točno se gre (metamodel jezika). S tem je komunikacijski proces dobil povsem novo dimenzijo, saj so se že samo skozi razgovor s pravimi in umestnimi vprašanji razrešile mnoge nejasnosti ter problemske situacije. Njena zelo pomembna ugotovitev je tudi bila, kako veliko vlogo v medsebojnih odnosih imata posameznikova samopodoba in samospoštovanje. Ko si človek izboljša samopodobo in samospoštovanje se v medsebojnih odnosih prične obnašati mnogo bolj zrelo, sodelovalno in konstruktivno. Poleg teh spoznanj je gospa Satir k razvoju NLP-ja prispevala še ključno metodo, ki jo imenujemo zaznavni sistemi VAK (vizualno, avditivno, kinestetično) in se nanaša na to, kako ljudje procesiramo informacije. Njena izjemna sposobnost, ki sta jo Bandler in Grinder modelirala je bil način, kako je vzpostavila odnos zaupanja. Ta pristop v komunikacijskem odnosu imenujemo DOBER STIK. Po njeni zaslugi smo dobili ozaveščen vpogled v to, kdaj smo v komunikaciji skladni in avtentični, kako se notranja stanja izražajo skozi telesno govorico, še posebej v stresnih situacijah. V NLP-ju ima veliko uporabnost tudi njena metoda za preoblikovanje omejujočih prepričanj v bolj zdrava in spodbudna… Virginia Satir je v NLP orodjarno prispevala tudi model povratne informacije, t.i. “sendvič povratno informacijo", ki je oznaka za konstruktivno kritiko.
Milton H. Erikson
hipnoterapija
praktičnost/koristnost
komunikacija z nezavednim
indirektna komunikacija
delo z metaforami
nebesedna komunikacija (govorica telesa)
humor in besedne igre
rebusi
preokvirjanje
LINGVISTIKA
Alfred Korzbybinski
“zemljevid ni pokrajina”
kreirana subjektivna realnost
“siromašni osebni zemljevidi” povzročajo popačenja v zaznavanju ter razmišljanju
Noam Chomsky
površinska in globinska struktura govora ter razmišljanja
predpostavke v razmišljanju, ki se pojavijo v govoru
MATEMATIKA&INFORMATIKA
členjenje informacij
kibernetika
teorija sistemske analize
abstraktni nivoji
OSTALI VPLIVI
Benjamin Lee Whorf - govor, misli, realnost
Gregory Bateson - teorija komunikacije
Paul Watzlawick s sodelavci - kratka terapije
Frank Farely - provokativna terapija
George Miller - 7+-2 informacijskih enot
Hans Vaihinger - filozofija “kot da…”
Opomba: Če iščete informacijo o izvajalcih NLP treningov, preberite opis za naš aktualni trening NLP Praktik
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–
Problem in rešitev - žejna vrana
februar 25th, 2015Nad neobljudeno pokrajino je letela vrana, ki je postajala vse bolj in bolj žejna. Med letom je oprezala, če je kje kašen izvir, potoček ali pa vsaj stoječa vodja v kakšni kotanji, da si vsaj malce obnovi moči. Zaradi žeje je vse bolj krepko čutila šibkost. Upanje, da si bo z nujno potrebno vodo obnovila moči, je bilo vse manjše.
Nenadoma je v travi ob poti, ki je vodila čez pokrajino, ugledala glinen vrč. Urno se je usmerila navzdol in pristala ob njem. Skozi ozko odprtino na vrhu je pokukala vanj in navdušeno ugotovila, da je na dnu vrča več kot dovolj vode, da se odžeja. A glej ga zlomka, odprtina na vrhu vrča je bila premajhna, da vi vanj lahko vtaknila glavo ter tako dosegla dno. Ko je poskušala vrč nagniti na stran, ji to ni uspelo, ker je bil vrč pretežak.
Nekajkrat je zaokrožila okoli vrča in razmišljala, kaj lahko še stori. Vedela je, da rešitev mora obstajati, saj je pred nekaj dnevi naključno in na skrivaj prisostvovala predavanju NLP trenerja, ki je skupini NLP Praktikov predstavljal osnove nevrolingvističnega programiranja in je govoril o raznih problemskih situacijah.
V bližini stavbe, v kateri je potekalo predavanje, je gozdiček. Ko je bila na veji enega od dreves v bližini učilnice, je lahko ujela nekaj zelo pomembnih stavkov, ki so pritegnili njeno pozornost. Da je bolje slišala, se je kasneje prikradla celo bliže okna, na enega od stebričkov, od koder je nato še cele tri ure spremljala dogajanje v učilnici. NLP trener je v tem času udeležencem treninga predstavljal NLP aksiome ter okvirje razmišljanja, kar spada na področje mentalnega treninga.
Ko je sedaj stala pred vrčem, v katerem je bila tako želena voda, se je vprašala, ali lahko uporabi kakšno spoznanje s tega predavanja, da bo prišla do vode. Kmalu si je odgovorila: »Seveda mi bo uspelo. NLP trener je govoril, da so vsi viri in sposobnosti, da uspešno rešujemo izzive ali probleme, že v nas. Le priklicati si jih moramo s pravim načinom razmišljanja ter delovanjem.«
Zadovoljna nad tem spoznanjem je vrana zaplahutala s perutmi in dvakrat zakrakala. Spomnila se je še enega aksioma, ki ga lahko sedaj upošteva: »Za vsak problem obstaja rešitev. Ko se čustveno in miselno naravnam na to, kaj točno želim doseči, se bodo v mojih možganih pričele kreirati ideje za rešitev.«
»Odlično mi gre«, si je dejala vrana. Čeprav še ni vedela, kako bo prišla do vode, se je počutila zelo samozavestno in odločno, da bo našla rešitev. S tem je upoštevalo še eno od vodil NLP-ja, da lahko s pozitivno telesno držo in pozitivnim čustvovanjem vplivamo na pozitivno miselno naravnanost, s tem pa lažje kreiramo rešitve v problemskih situacijah. Zadovoljno je vdihnila in usmerila pogled v zrak ter se pričela spraševati:
»Kaj točno je moj namen?« Odgovorila si je: »Da pride voda v doseg mojega kljuna, da jo bom lahko pila.«
»Kaj mi preprečuje, da ne pridem do vode?« Odgovorila si je: »Najprej je to obseg odprtine, ki je premajhen, kot drugo pa je voda tako globoko v vrču, da je s kljunom ne dosežem.«
»Ali obstaja kakšna možnost, da se poveča odprtina ali da lahko na kakšen drug način pridem do vode, ki je na dnu?« Odgovorila si je: »Povečevanje odprtine ne bo uspelo, kajti vrč je preveč trd za kljuvanje, do vode pa skozi to majhno odprtino tudi nikamor ne morem.«
»Če jaz ne morem do vode, kaj se mora zgoditi, da bi voda na nek način prišla v doseg mojega kljuna?« Po kratkem razmisleku je dejala: »Trenutno ŠE ne vem.« V tem stavku je vrana povsem zavestno dodala besedo ŠE, ker se je spomnila, da je to pripomoček, s katerim svoj mentalni proces puščamo aktivnega, da še naprej kreira rešitve. Če bi tukaj uporabila trditev: »Tega ne vem«, bi ustvarjani del možganov prenehal delovati, ker bi to bil ukaz, da naj neha, ker rešitve ni na voljo.
Nadaljevala je z razmišljanjem: »Ali obstaja v moji zgodovini izkušenj karkoli, kar ima podoben koncept ali je asociativno povezano s tem problemom. Ali sem kaj podobnega že kaj videla, o tem kaj slišala ali kaj podobnega doživela?«
Nekajkrat je globoko vdihnila in se povezala s svojimi občutki. Če bi kdo vrano v tem trenutku opazoval, bi predpostavljal, da je vrana zadremala, v resnici pa je vstopila v stanje rahle zamaknjenosti ali trans stanje, ki omogoča da se lažje poveže s svojo ustvarjalnostjo.
Po nekaj trenutkih trans stanja, se ji je v notranji predstavi prikazala slika, na kateri je videla osla, ki je padel na dno posušenega vodnjaka. »Da, to je to!«, je navdušeno zakrakala.
Takoj se je spomnila celotne zgodbe o starem oslu, ki je padel na dno presušenega starega vodnjaka. Ker lastnik ni vedel, kako ga naj reši iz njega, vodnjak je bil star in nevaren, se je odločil, da bo oslu skrajšal muke in bo nanj kar nasul zemljo.
Ko je zemlja počasi pričela padati v vodnjak, je oslu najprej to bilo neprijetno, čez čas pa je ugotovil, če se ves čas prestopa sem ter tja s tem ostaja na vrhu nasute zemlje. Več zemlje, ko je bilo v vodnjaku, bolj je osel bil bliže zemljine površine. Nasuta zemlja je namreč povzročila, da se je dno vodnjaka bolj in bolj približevalo površini zemlje.
V naslednjih trenutkih je vrana v okolici vrča že nabirala kamenčke in jih metala v vrč, čez čas pa že okušala prve kapljice osvežujoče vode.
Ko se je odžejala se je spomnila še enega od načel NLP-ja, da ni dovolj imeti cilj ter opaziti priložnost, temveč je potrebno tudi delovati.
Želite spoznati NLP?
Prijavite se na brezplačno informativno predstavitev. Pišite na marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153.
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–
Prepričljiv vodja
oktober 23rd, 2014Prepričljiv in suveren vodja je oseba, ki s svojim vedenjem in delovanjem izraža identiteto vodje.
Kaj pomeni izraz “identiteta vodje"?
Identiteta na področju sociologije in psihologije označuje lastnosti, ki so značilne za neko družbeno vlogo in pomeni tudi pripadnost neki družbeni kategoriji. Na ravni posameznika se identiteta nanaša na vašo notranjo predstavo in samopodobo. Identiteta pomeni odgovor na vprašanje v neki situaciji: “Kdo sem jaz v tem trenutku, v tej situaciji in v teh okoliščinah.”
Če ste vodja, se pričakuje, da ste v tej identiteti večino časa, ko opravljate to vlogo in ko ste v formalnih odnosih z osebami, ki vas vidijo in doživljajo kot vodjo. Ko pridete domov je priporočljivo, da identiteto vodje zamenjate z identiteto zakonskega partnerja, starša,…. in vse ostale.
Identiteto vodje tvorijo:
1. notranja predstava o pripadnosti kategoriji ljudi, ki profesionalno vodijo ljudi in procese,
2. razumevanje in udejanjanje prioritetnih vrednot, ki so značilne za vodje,
3. spodbudna prepričanja o lastni samopodobi, o delu z ljudmi in o vodenju.
4. razmišljanje, planiranje in lotevanje problemov, kot je značilno za vodje,
5. način komunikacije in uporaba vzorcev vedenja, ki so značilni za vodje,
6. ustvarjanje zunanjega vtisa, da ste vodja, vključno z ustrezno urejenostjo (npr. oblačila…).
Pri identiteti vodje je minimalni standard, da jo gradite z dejavniki, ki se pri prej omenjeni lestvici pričnejo vsaj pri točki 4. V kolikor si kdo vodstveno identiteto gradi le z dejavniki, pod točko 5 in 6, je to mnogo premalo. Bolj kot se po vodstveni lestvici pomikate navzgor, na višje vodilne položaje, toliko bolj je pomembno, da pričnete razvijati sami sebe. Da boste postali pravi vodja, je to stvar vašega osebnega razvoja, ki je več, kot strokovnost in formalni položaj v organizaciji.
——————————————————————————————————-
Avtor zapisa: Marjan Račnik
Marjan Račnik poslovni trener, coach in NLP trener, izvajam razna odprta poslovna izobraževanja, ki se jih lahko udeležijo posamezniki (http://www.vodja.si/odprta-izobrazevanja/) ter interna izobraževanja v podjetjih (http://www.vodja.si/za-podjetja/). Sem tudi avtor knjige POSTANI NAJBOLJŠI VODJA, ki je izšla leta 2010.
Kontakt: marjan@vodja.net ali pokličite 051 362 153
——————————————————————————————————–